top of page

Кафедра міжнародної економіки

IMG-409206b696c2ad978e4e0800a27e5f08-V.j
Гуткевич Світлана Олександрівна, завідувач кафедри,
доктор економічних наук, професор, автор понад 300 наукових та навчально-методичних праць

 

Історія створення кафедри

 

 

В сучасних умовах формування відкритої економіки України, виходу на зовнішній ринок підприємств виникла потреба в підготовці фахівців із міжнародної економіки для усіх галузей, зокрема й для харчової промисловості. З метою підготовки висококваліфікованих фахівців економістів-міжнародників та для забезпечення кадрових потреб харчової промисловості у грудні 2011 року створена кафедра міжнародної економіки.

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

 

2011 рік

Створена кафедра міжнародної економіки. Кафедра увійшла до складу факультету економіки і менеджменту в складі НУХТ. Очолила кафедру доктор економічних наук, професор Гуткевич Світлана Олександрівна

2012 рік

Підготовка студентів за напрямом підготовки 6.030503 «Міжнародна економіка» розпочалась у 2012 році.

2013

Запроваджено функціонування англомовного проекту, відповідно до якого викладання всіх дисциплін здійснюється англійською мовою

2016

Проведена первинна акредитація напряму підготовки 6.030503 «Міжнародна економіка».

2017

Освітньо-професійну програму «Міжнародна економіка» першого ступеня вищої освіти «бакалавр» галузі знань 29 «Міжнародні відносини» за спеціальністю «Міжнародні економічні відносини» було розроблено та введено в дію

2019

Здійснено перегляд освітньо-професійної програми «Міжнародна економіка» з урахуванням розвитку сфери міжнародних економічних відносин та досвіду провідних українських та європейських університетів

2020

Внесено зміни до освітньо-професійної програми «Міжнародна економіка» відповідно до стандарту вищої освіти за спеціальністю 292 «Міжнародні економічні відносини» галузі знань 29 «Міжнародні відносини» для першого бакалаврського рівня вищої освіти

 

Професорсько-викладацький склад кафедри здійснює викладання наступних дисциплін: «Міжнародний менеджмент», «Економіка зарубіжних країн», «Зовнішньоекономічна політика», «Міжнародна економіка», «Міжнародні економічні відносини», «Міжнародне право», «Міжнародні фінанси», «Інвестування», «Сучасні міжнародні відносини та зовнішня політика України», «Світова продовольча політика», «Сучасні глобальні світові ринки», «Міжнародний економічний аналіз», «Міжнародні корпорації в світовій економіці», «Міжнародна економічна діяльність України» та інші.

Викладачі кафедри беруть участь у підготовці достатньо великої кількості підручників та навчальних посібників з грифом МОН України, зокрема й англійською мовою.

Підготовка науково-педагогічних кадрів пов'язана з формуванням науково-дослідницької школи, започаткуванням та розвитком її традицій. Керівництво здійснюють висококваліфіковані спеціалісти-науковці: доктор економічних наук, професор Гуткевич Світлана Олександрівна, доктор економічних наук, професор Сафонов Юрій Миколайович.

Освітня концепція на кафедрі здійснюється в рамках загальної стратегії університету щодо вдосконалення підготовки фахівців міжнародних економічних відносин.

 

ОСНОВНІ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ ЗДОБУТКИ КАФЕДРИ

 

Кафедра  має значний досвід і традиції у підготовці та виданні навчально-методичної та наукової літератури. За роки існування кафедри викладачами сформовано навчально-методичний базис кафедри, а саме: забезпечено підручниками та навчальними посібниками, опубліковано статті які входять до наукометричної бази SCOPUS (Informaci josmokslai, International Journal of Advanced Scienceand Technology), WEB OF SCIENCE (Bank’s investment activity, Baltic Journal of Economic Studies), INDEX COPERNICUS та тези доповідей на міжнародних та всеукраїнських наукових, науково-практичних конференціях.

Викладачі кафедри беруть участь у написанні колективних монографій (The bank’s investment system / Scientific approaches to modernizing the economic system: vector of development: collective monograph, Maintendencies and issues of Ukrainian health care system reformation on the modern stage of economic development, Асоціація як новий формат відносин України з Європейським Союзом: політичний, правовий, економічний та інформаційний аспекти).

На кафедрі міжнародної економіки вийшов друком підручник англійською мовою «International Management» (Україна-Швеція). Автори підручника - д.е.н., проф. Гуткевич С.О., к.е.н. Соломко А.С., к.е.н. Хмара М.П. (Україна) та д.е.н. Єрмошенко А.М. (Швеція). Підручник складається з восьми розділів, в яких комплексно, на основі класичного менеджменту розглянуто широке коло питань регулювання зовнішньоекономічної і міжнародної економічної діяльності. Аналізуються сутність та організаційна структура міжнародної компанії, розглядаються питання формування, створення та утримання конкурентних переваг міжнародної компанії в умовах конкурентних ринків. Велика увага приділяється питанням управління персоналом, а також питанням корпоративної культури міжнародної компанії, міжнародній міграції, управлінню експортною та імпортною діяльністю компаній. Розглянуті у підручнику питання дозволять студентам більш ефективно самостійно вивчати навчальний матеріал. Підручник буде корисним для викладачів, студентів і всіх, хто цікавиться теорією міжнародного менеджменту.

У 2019 році вийшла в світ монографія "Пріоритети інвестиційної діяльності в сучасних умовах" (автори Гуткевич С.О., Смик Р. Ю., Занозовська О. Г.) за редакцією доктора економічних наук, професора Гуткевич Світлани Олександрівни Це третя монографія, підготовлена у відповідності з дослідженням щодо міжнародного досвіду інвестиційної діяльності та питань його адаптації до умов України. В представленій монографії, виходячи з актуальності проблем інвестування, визначено основні пріоритети інвестиційної діяльності в сучасних умовах розвитку економіки.

Для студентів англомовного проекту на кафедрі міжнародної економіки відбулася презентація серії підручників, виданих англійською мовою. Серія підготовлена під керівництвом завідувача кафедри міжнародної економіки доктора економічних наук, професора Світлани Гуткевич за участю викладачів кафедри спільно з викладачами Литви та Швеції: «Educational systems of the world» (Київ-Вільнюс), «International management» (Київ-Стокгольм), «Investment: theory and practice», «International economics».

Аудиторні заняття для здобувачів, що навчаються за освітньою програмою «Міжнародна економіка», проводились заступником директора Державного науково-дослідного інституту інформатизації та моделювання економіки д.е.н. І. Ю. Гужвою.

Іноземними фахівцями читаються лекції англійською мовою. У грудні 2020 р. професорка Вільнюського університету Віргінія Юренієне (Вільнюський університет) провела лекцію для студентів кафедри міжнародної економіки на тему «Creative industries. Competition and Partnership Management in the Platform of Creative Industries». На кафедрі працюють штатні викладачі-практики к.е.н. Музиченко А.Г. («Укрзовнішторгекспертиза»), к.е.н. Рудой В.М.

Науково-педагогічні працівники кафедри постійно підвищують кваліфікаційні навички шляхом проходження стажування. Завідувач кафедри д.е.н., проф. Гуткевич С.О. у 2019 р. пройшла наукове і педагогічне стажування «Освітній процес і наукова діяльність у Вільнюському університеті» (Литва), мала практику читання лекцій у Вільнюському університеті.

Науково-педагогічні працівники пройшли стажування, навчались за програмами підвищення кваліфікації та отримали сертифікати: к.е.н., доцент Артамонова Г.В. – 2017 р.; к.е.н., с.н.с. Кобилянська Л.М. – 2018 р.; к.е.н. Рудой В.М., к.е.н., доц., с.н.с. Рудая М.І. – 2019 р., Краківський економічний університет (Польща); к.е.н., доцент Музиченко Г.Г. – 2019 р.; к.т.н., доцент Каїра Л.Г. – 2020-21 р.

 

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Кафедра міжнародної економіки реалізує спільні проекти з іноземними закладами освіти: у рамках договору про науковий проект «Порівняльний аналіз реформування систем освіти України й Казахстану» з Казахським університетом економіки, фінансів та міжнародної торгівлі, проведено круглий стіл на тему: «Світові тенденції розвитку освіти»; професорко-викладацьким складом кафедри опубліковано статті у Віснику КАЗУЕФМТ.

У рамках міжнародного співробітництва з Вільнюським університетом - засідання круглого столу на тему «Привабливість та пріоритетність інвестування галузей економіки»; «Актуальні проблеми: студент в системі сучасної освіти» (дистанційно). Здобувачі кафедри міжнародної економіки у 2019-2020 рр. взяли участь у 14 та 15 Міжнародних наукових конференціях, що проводились у Вільнюському університеті (Литва). Отримано сертифікати учасників здобувачами Титаренко С., Резник В., Малаш В.: Certificate Svitlana Mykolaivna Tytarenko has attended at the 14 prof. Vladas Gronskas International Scientific Conferense on 5 of Desember 2019 р. SMTII-KO4-6; Certificate awarded to Violetta Reznyk from National University of Food Technology for the prezentation Investment Activity of Banks presented at virtual 15th Prof. Vladas Gronskas International Scientific Conference on 3rd of December, 2020 SMTII-K01-32; Certificate Vlad Malash from National University of Food Technology has attended at virtual 15th Prof. Vladas Gronskas International Scientific Conference on 3rd of December, 2020 SMTII-K01-127.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Викладацький склад кафедри бере участь у міжнародних конференціях, круглих столах, що сприяє актуалізації змісту надаваних знань, таких як Young Scientists Conference 3.0,  "Економічне майбутнє України", IV Всеукраїнська конференція «Uni-Biz Bridge», ІІІ конференція "Нова індустріалізація: виклики, можливості та перспективи для України", Міжнародний симпозіум "Making and shaping things in creative economics. From history to present day", що відбувся у Вільнюському університеті.

Під час закордонних стажувань викладачі мають змогу підвищувати кваліфікацію та обмінюватись досвідом з іноземними колегами (проведення відкритих лекцій).

 

НАУКОВА РОБОТА

 

Наукова діяльність кафедри міжнародної економіки координується із загальнонауковою тематикою університету. Викладачами кафедри здійснюється науково-дослідницька робота за темою «Забезпечення активізації інвестиційної діяльності в галузях економіки», керівник – д.е.н., професор, завідувач кафедри С. О. Гуткевич. Отримані науково-дослідні результати знаходять висвітлення в монографіях, доповідаються на міжнародних та всеукраїнських конгресах, конференціях, симпозіумах, круглих столах.

Гуткевич С.О є головним редактором науково економічного журналу «Інтелект ХХІ»,  який внесено до списку друкованих періодичних видань, що входять до переліку наукових фахових видань України, а у 2016 році журнал включено до міжнародної наукометричної бази Index Copernicus.

 Традицією кафедри є проведення науково-комунікативних заходів. У рамках науково семінару кафедри «Інформаційна культура в сучасному світі» проводяться дискусійні засідання круглих столів на актуальні наукові теми із залученням науковців, практиків викладачів, аспірантів та студентів, за результатами опубліковано двадцять збірників матеріалів. Проводяться міжнародні та всеукраїнські конференції спільно з Вільнюським університетом, Інститутом інформатизації та моделювання економіки, НТУУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", Інститут аграрної економіки НААН України, результати яких теж висвітлюються у збірниках наукових матеріалів.

Науковий доробок групи науковців під керівництвом професора Гуткевич Світлани  Олександрівни отримав  визнання в економічному суспільстві. У 2019 році завідувач кафедри міжнародної економіки, д.е.н., професор Світлана Олександрівна Гуткевич та студенти кафедри міжнародної економіки відвідали Каунаський факультет Вільнюського університету в рамках програми стажування та ознайомилися з системою навчання.

Продовженням співпраці стала участь професора Світлана Олександрівна Гуткевич у Міжнародному симпозіумі "Making and shaping things in creative economics. From history to present day",
Світлана Олександрівна виступила з доповіддю "Peculiarities of Rural Green Tourism Development".

У 2019-2020 рр. здобувачі вищої освіти взяли участь у 14 та 15 Міжнародних наукових конференціях, що проводились у Вільнюському університеті (Литва).

Викладачі кафедри міжнародної економіки проводять постійну роботу з активізації науково-дослідної роботи студентів. На кафедрі діє студентське наукове товариство «Інтелект», члени якого постійно беруть участь в організації та роботі круглих столів, конференцій. Науковий пошук в рамках роботи гуртка покликаний залучати талановиту молодь до наукової творчості з метою їх всебічного розвитку, належної реалізації інтелектуального потенціалу та підготовки висококваліфікованих фахівців. Розроблено статут студентського наукового товариства "Інтелект".

 

Основними здобутками освітньо-наукової діяльності є отримання здобувачами вищої освіти кафедри призових місць, зокрема за результатами ІІ туру Всеукраїнського конкурсу дипломних робіт студентів вищих навчальних закладів освіти зі спеціальності «Міжнародна економіка» за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр О.В. Пулій (ІІІ місце, 2016 р.).

У квітні в 2019 року,  викладачі та здобувачі вищої освіти кафедри міжнародної економіки взяли участь у роботі конференції "Економічне майбутнє України". YSC 2.0 об’єднала понад 400 талановитих студентів-економістів, викладачів і дослідників з провідних університетів з усієї країни у новому кампусі Unit.Verse першого в Україні інноваційного парку Unit.City.
Спікери заходу – провідні міжнародні і українські економісти, науковці, виробники та підприємці, а також народні депутати України. Учасники почули виступи співпрезидента Римського та співавтора ювілейного звіту РК «Come On!» Ернста Ульріха фон ВАЙЦЗЕКЕРА, засновника «Іншого Канону» та автора перекладеної 20-ма мовами книги «Як багаті країни забагатіли і чому бідні залишаються бідними», що входить до ТОП-50 найвпливовіших економічних книг за останні 100 років, професора Еріка Райнерта.
Студенти отримали цінний та корисний досвід, що буде сприяти їх розвитку як майбутніх економістів-міжнародників.

bottom of page